Bitcoinová peňaženka

Bitcoinová peňaženka umožňuje bezpečne uložiť súkromné kľúče, ktoré umožňujú minúť bitcoiny prislúchajúce danej verejnej adrese.

Existujú peňaženky pri ktorých sú súkromné kľúče uložené buď v tvojom zariadení alebo sú uložené u tretej strany. Ak nie sú uložené u teba, tak nemáš plnú kontrolu nad bitcoinami, ale musíš sa spoliehať na správcu aplikácie. Preto je lepšie, keď si vlastník svojich súkromných kľúčov a len ty rozhoduješ ako s nimi naložíš.

Bitcoinové peňaženky sú dostupné pre všetky hlavné operačné systémy a zariadenia. Pre bežné platenie je možné nainštalovať aplikáciu do smartfónu. Mobilná peňaženka je kvôli nižšej bezpečnosti vhodná len pre menšie sumy.

Pre platby na internete je bezpečnejšia destopová verzia bitcoinovej peňaženky.

Bezpečná bitcoinová peňaženka

Najbezpečnejšia bitcoinová peňaženka, ktorá sa dá použiť aj na bežné platby je hardvérová peňaženka ako napríklad Trezor. Súkromné kľúče sú uložené vo vnútri zariadenia podobajúceho sa na USB kľúč.

Pri odosielaní bitcoinov sa transakcia podpíše vo vnútri zariadenia, takže súkromné kľúče nie sú vystavené riziku počítača pripojeného do internetu. Tento typ peňaženky sa nazýva aj cold wallet.

Pre dlhodobé uloženie bitcoinov je taktiež vhodná papierová peňaženka tzv. paper wallet, kde sú súkromné kľúče vytlačené na papieri vo forme reťazca znakov a QR kódu. Pri generovaní papierovej peňaženky je potrebné dôkladne dodržiavať doporučované bezpečnostné pravidlá. Zároveň je potrebné dbať na bezpečné uloženie papierovej peňaženky, pretože každý, kto má ku nej prístup, môže disponovať bitcoinami uloženými na nej. Zároveň je potrebné brať do úvahy aj životnosť papiera a atramentu na ňom. Taktiež živelné pohromy ako požiar alebo vytopenie predstavujú riziko.

Pre zachovanie súkromia je potrebné na každé prijatie platby vygenerovať novú adresu, aby nebolo možné jednoducho identifikovať totožnosť prijímateľa.

SEED

Pri vytvorení novej peňaženky v ktorej sú uložené súkromné kľúče je vždy vygenerovaný tzv. seed.

Je to skupina zvyčajne 12 alebo 24 anglických slov, v ktorých sú uložené všetky informácie o súkromných kľúčoch. Seed je vždy potrebné zapísať na papier a bezpečne uložiť. Ktokoľvek, kto má prístup k seedu, tak má prístup k všetkým bitcoinom uloženým v danej peňaženke. Tento spôsob zálohy je definovaný tzv. Bitcoin Iprovement Proposal 39 t.j. BIP39.

Zároveň pri niektorých peňaženkách je možné pridať kvôli vyššej bezpečnosti aj 13./25. slovo, ktoré je použité ako heslo. Toto heslo za nezapisuje ku seedu, ale si ho len zapamätáš.

Pozor, pri zabudnutí tohoto hesla sú bitcoiny v peňaženke stratené.

Existujú mechanické riešenia v kovovom prevedení, v ktorých je zapísaný seed a ktoré odolajú aj požiaru, prípadne iným nepriaznivým vplyvom. Napríklad Cryptosteel.